حوزه باید بر مبنای فقه، مشکلات جامعه امروز را حل کند

[ad_1]

ایسنا/قم عضو فقهای شورای نگهبان گفت: استاد سطح خارج حوزه علمیه گفت: حوزه به خصوص در مطالبه دوم یعنی طراحی، پیشنهاد و راه‌کار باید فعالیت بیشتری داشته باشد و بر مبنای فقه، مشاکل را حل کند، اگر قرار است حکومت اسلامی باشد ما نمی‌توانیم از الگوهای دیگران استفاده کنیم و باید از الگوهایی که از متن کتاب الهی و سیره استخراج می‌شود استفاده کنیم.

آیت‌الله محمدمهدی شب‌زنده‌دار، عضو فقهای شورای نگهبان و استاد سطح خارج حوزه علمیه قم، در مراسم رونمایی از آثار جدید دفتر فقه معاصر حوزه علمیه، عنوان کرد: چند انتظار از حوزه در ساحت فقاهت وجود دارد غیر از آنچه حوزه علمیه به صورت طبیعی متکفل انجام آن است؛ اولین مطالبه بیان کردن موضع اسلام در مسائل و وقایع نو پیدا در جهان اسلام و حتی خارج از جهان اسلام است؛ این مطالبه بعد از انقلاب اسلامی افزون‌تر شده و توقع وجود دارد که آیا حوزه بر اساس مبانی اسلامی می‌تواند طرحی برای رفع مشکلات داشته باشد؟

وی افزود: مطالبه دیگر تربیت نیروهایی است که بتوانند پاسخگو بوده و صلاحیت و مرجعیت علمی برای مطالبات بیان شده را داشته باشند لذا از جهت مواد تدریس باید بازنگری جدی و عمیق صورت بگیرد.

شب‌زنده‌دار گفت: از حوزه انتظار تحول و تکامل وجود دارد، دفتر فقه معاصر هم با همین هدف ایجاد شده است، در دوره مدیریت آیت‌الله حسینی بوشهری، طرح ایجاد این دفتر عرضه شد و ایشان استقبال کردند و بعد از آن هم آیت‌الله اعرافی به جد پشتیبانی کردند و از استادان حوزه مانند آقایان مدرسی، قائنی و … برای انجام این کار دعوت شد و به عنوان هیئت علمی کار را بر عهده گرفتند و محصولاتی هم تولید و عرضه شده است.

وی تصریح کرد: از استادان بزرگوار تقاضا شد که در مسائل مستحدثه و نوپیدا و مورد ابتلاء، بحث و تحقیق درسی داشته باشند که آن هم با  تقریر فضلای بزرگوار به شکل کتبی در آمد که امروز رونمایی می‌شود. این‌ها گام‌های اولی در این مسیر است و امید است با تداوم این کار در دفتر فقه معاصر که مدیریت آن با آقای اثنی عشری است با حمایت مدیریت حوزه دنبال شود.

استاد سطح خارج حوزه علمیه گفت: حوزه به خصوص در مطالبه دوم یعنی طراحی، پیشنهاد و راه‌کار باید فعالیت بیشتری داشته باشد و بر مبنای فقه، مشاکل را حل کند، اگر قرار است حکومت اسلامی باشد ما نمی‌توانیم از الگوهای دیگران استفاده کنیم و باید از الگوهایی که از متن کتاب الهی و سیره استخراج می‌شود استفاده کنیم.

وی اضافه کرد: کتب و مقالاتی هم که تولید شده باید به میدان تدریس حوزه بیاید و جوانب آن بهتر مورد بحث قرار بگیرد و در ذیل آن طلاب و فضلا تربیت شوند  تا مطالبات به حق تا حدودی تأمین شود.

عضو فقهای شورای نگهبان تأکید کرد: این فعالیت(ایجاد دفتر فقه معاصر) مورد عنایت و توجه بزرگان و مراجع حوزه قرار گرفته است و ایشان راهنمایی کرده و پذیرفتند و رهبر معظم انقلاب از آن ابراز رضایت زیادی کردند و آن را کار اساسی دانستند.

وی افزود: از اندیشمندان و استادان دانشگاهی هم دعوت و استفاده می‌شود و امیدوارم نتایج خوبی برای حوزه داشته باشد.

انتهای پیام

[ad_2]
مهمترین خبرهای اجتماعی

مطلب پیشنهادی

حملات تروریستی در افغانستان در راستای اهداف رژیم صهیونیستی انجام می شود

[ad_1] سرکنسولگری جمهوری اسلامی ایران در مزارشریف با اشاره به حملات تروریستی اخیر تاکید کرد …

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.